Oxfordská debata
S38:E01

Oxfordská debata

Episode description

Fórum udržitelného rozvoje 2022 - Kultura vs. strategie: Válcují zvyky naše strategie?

Letošní Fórum se zaměřilo na otázku společenské rezistence vůči vládním strategiím v oblasti udržitelnosti a ptalo se, jak lze tento stav změnit.

📌 Nový formát oxfordské debaty, v níž diváci debaty posílali jednomu ze dvou týmů své hlasy.

  • Diskutovalo se o těchto otázkách:

👉 Má vláda snižovat nedůvěru a rezistenci vůči zelené tranzici důrazem na vzdělávání (osvětový přístup), nebo by měla spíše mířit na emoce?

👉 Má být klimatická politika komunikována s důrazem na fakta, nebo vytvářením nových příběhů a emocí?

Společně s pozvanými hosty se můžete zamyslet nad tím, jaký společenskovědní výzkum vlastně potřebujeme, aby nám pomohl zvládnout zelenou tranzici.

Moderátor debaty

  • Vojtěch Kotecký, zoolog a publicista, Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova

Dlouhodobě se zabývá tématikou ochrany životního prostředí a v centru pro otázky životního prostředí na Karlově Univerzitě vede program, který s firmami a veřejnou správou vytváří a zavádí ambicióznější ekologické inovace.

Tým emoce

  • Anna Durnová, profesorka politické sociologie, Universität Wien

Zabývá se současným vývojem liberálních demokracií a zejména pak rolí emocí v politice. Ve svém výzkumu se soustředí na oblast privátní sféry, zdraví a občanského aktivismu.

  • Michaela Pixová, University of New York in Prague, BOKU - Universität für Bodenkultur Wien

Sociální geografka zabývající se městským prostorem, alternativními kulturami, sociálními hnutími, klimatickou krizí a environmentálně udržitelnou a sociálně spravedlivou společenskou transformací.

  • Karel Čada, sociolog, Vysoká škola ekonomická

Sociolog, působící na Fakultě sociálních věd na Univerzitě Karlově a také na VŠE na katedře manažerské psychologie a sociologie.

Tým fakta

  • Marie Šabacká, bioložka, Centrum polární ekologie, Jihočeská Univerzita

Bioložka, zaměřující se na výzkum polárních oblastí a zabývá se mimo jiné i vlivem klimatických změn na strukturu ledovcových společenstev, ale i komunikací o změně klimatu.

  • Bohumil Kartous, publicista, spisovatel, ředitel Pražského inovačního institutu a mluvčí českých Elfů

dlouhodobě se zaměřuje na téma inovace a vzdělávání. Zabývá se tématem dezinformací, fenoménu tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost.

  • Radim Tolasz, klimatolog, Český hydrometeorologický ústav

český klimatolog a meteorolog. Je vedoucím oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu, expertem Světové meteorologické organizace pro klimatická data a databáze a českým zástupcem ve Skupině pro pozorování Země a Mezivládním panelu pro změnu klimatu při OSN.

Pořadatelem akce bylo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Centrem pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy a projektem Hyb4City. Akce se uskutečnila 3. 2. 2022 v objektu Kampus Hybernská v Praze.

Seznam všech dosavadních řad a epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

No chapters are available for this episode.