Ukázka z knihy Předěly staletí: české a světové dějiny v horizontech věků.
Rok 1492 – kdo by nevěděl, neznal; ostatně je tomu pár let, kdy se halasně oslavovalo půltisícileté výročí Kolumbova znovuobjevení Ameriky, halasně, ale nikoliv bez rozpaků se připomínalo násilné pokřesťanštění méněcenných rudochů, při němž, jak se na naši křesťanskou civilizaci sluší a patří, ve jménu ukřižovaného přímluvce pokoje a nenásilí tekly potoky krve.
Jenže rok 1492 by neměl poutat naši pozornost jen tím sporně památným dvanáctým říjnem na Bahamském souostroví, nýbrž i důležitostí, kterou má při vzniku novověkého Španělska.
Tehdy byl totiž učiněn poslední důležitý krok ke vzniku státu, který na prahu novověku představoval evropský stát nejmocnější.
Pověstný Ma chiavelli o tom píše ve Vladaři toto: „Na začátku své vlády podnikl útok na Granadu a tato válečná výprava se stala základem jeho moci.“
Autoři:
Jiří Rulf jako editor, Milena Bartlová, Pavel Bělina, Miloš Čermák, Petr Čornej, Ivana Čornejová, Tomáš Feřtek, Bořivoj Hnízdo, Petr Charvát, Ivan Klimeš, Tomáš Klvaňa, Luboš Kropáček, Jan Pé Kučera, Robert Novotný, František Parkan, Jiří Pokorný, Jiří Rak, Svatava Raková, Daniela Tinková, Vít Vlnas, Bohdan Zylinský.
Halasné vítání roku 2000, třebaže vědci mnohokrát ubezpečovali, že se ještě nejedná o začátek nového milénia, znovu upoutalo pozornost na události spjaté se změnami staletí, které v právě uplývajícím tisíciletí mnohokrát ovlivnila další směřování světových i českých dějin. Například první křížová výprava, objevení Ameriky, vrcholná renesance, rudolfinské období, Velká francouzská revoluce či Dreyfusův proces, nejnověji pak masové šíření počítačové techniky a globalizace. Všechny tyto události přiblížil úspěšný seriál časopisu Reflex nazvaný Horizont. „Předěly staletí“ jsou jeho knižní podobou.