Ukázka z knihy Předěly staletí: české a světové dějiny v horizontech věků.
„Renesance bylo zejména v patnáctém a šestnáctém století kulturní hnutí spojené s rozkvětem umění a věd, které se opíralo o antickou kulturu, usilovalo o její obrodu a zdůrazňovalo člověka jako jedince a jeho individuální zkušenost,“ praví snad hezky, ale nikoliv dost výstižně Slovník cizích slov.
Nemusí nás to však trápit, protože hodně z nás dnes, ve věku bujícího zevlounství, má vedle pokusu o svízelnou zkratku k dispozici i důležitou bezprostřední znalost renesance. Kdo si rád listuje v knihách o výtvarném umění, kdo se toulává po Čechách, neřku-li ti, kteří už navštívili Itálii, ten ví svoje: renesance, to je Florencie s její povážlivě hmotnou, ale elegantní Brunelleschiho kupolí na dómu Santa Maria del Fiore, to je Leonardo s jeho záhadně se usmívající Monou Lisou či pohlavně dimorfním svatým Janem Křtitelem, to je Michelangelo s jeho nedostižnou Pietou či freskami v Sixtinské kapli, a koho příliš děsí pracnost a vůbec přílišnost takového pomalování stěn a stropu, pro toho možná je renesance spíš slánka ze zlata, emailu a drahokamů, kterou pro francouzského krále Františka prvního podlézavě zhotovil Benvenuto Cellini. To vše je ovšem jen umění, vlastně jen výtvarné umění, protože renesanční literatura se podobné popularitě netěší, snad s výjimkou Boccacciova Dekameronu, a renesanční hudba na tom není o nic líp, ač v Nizozemí tvořili nemenší géniové – ale kdo se dnes, kromě výstředníků, kochá třeba Josquinem?
Autoři:
Jiří Rulf jako editor, Milena Bartlová, Pavel Bělina, Miloš Čermák, Petr Čornej, Ivana Čornejová, Tomáš Feřtek, Bořivoj Hnízdo, Petr Charvát, Ivan Klimeš, Tomáš Klvaňa, Luboš Kropáček, Jan Pé Kučera, Robert Novotný, František Parkan, Jiří Pokorný, Jiří Rak, Svatava Raková, Daniela Tinková, Vít Vlnas, Bohdan Zylinský.
Halasné vítání roku 2000, třebaže vědci mnohokrát ubezpečovali, že se ještě nejedná o začátek nového milénia, znovu upoutalo pozornost na události spjaté se změnami staletí, které v právě uplývajícím tisíciletí mnohokrát ovlivnila další směřování světových i českých dějin. Například první křížová výprava, objevení Ameriky, vrcholná renesance, rudolfinské období, Velká francouzská revoluce či Dreyfusův proces, nejnověji pak masové šíření počítačové techniky a globalizace. Všechny tyto události přiblížil úspěšný seriál časopisu Reflex nazvaný Horizont. „Předěly staletí“ jsou jeho knižní podobou.