Dobrodružství poznávání

Dobrodružství poznávání@dobrodruzstvipoznavani

9 followers
Follow
AI a vzdělávání​
S30:E05

AI a vzdělávání​

Vědění lidstva roste. Díky rozšíření internetu se demokratizoval přístup k informacím a narostl objem dat, ze kterých se AI systémy mohou učit. Jak by měla zareagovat oblast vzdělávání? Co si dnešní lídři českého vzdělávání myslí, že by se děti měly učit, aby z nich vyrostli spokojení dospělí?​ Hosté: Bořivoj Brdička, Ondřej Šteffl, Ondřej Neumajer Moderátorka: Ivča Böhmová Záznam veřejné debaty z cyklu ⁠AI horizonty⁠ z Kampusu Hybernská, která se konala 30. 9. 2024. AI horizonty pořádá AI dětem, ⁠TAH⁠ a ⁠Didaktikon⁠ a ⁠Nadace Rosy Luxemburgové⁠.

AI a náboženství
S30:E04

AI a náboženství

Umělá inteligence a další technologie za poslední dekády nenávratně proměnily svět. Co ale znamená jejich rozmach pro náboženství a kulturu? Jak se tomu staví náboženští lídři a jak AI proměňuje každodenní život věřících? Potřebujeme s neustále se zvyšujícími schopnostmi inteligentních systémů redefinovat pojem lidství?​ Hosté: Pavel Pola Kněz, teolog, člen Řádu bosých karmelitánů, rektor kostela Pražského Jezulátka. Absolvoval sebezkušenostní výcvik psychodynamického směru a doktorské studium v oboru spirituální a ekumenické teologie. Vede kurzy meditace a věnuje se duchovnímu doprovázení. František Štěch František Štěch, Th.D. v současné době působí jako koordinátor výzkumné skupiny pro teologii a současnou kulturu na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se především fundamentální a systematickou teologií. Aktuálním předmětem jeho odborného zájmu je teologická interpretace krajiny, kyberprostoru, umělé inteligence a digitálních technologií. Petr Vizina Petr Vizina je český novinář a hudebník. Působil jako vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize. Byl členem redakcí Lidových a Hospodářských novin, psal do Respektu, Reflexu či AD Magazínu, působí i v Českém rozhlase. Pro Českou televizi připravoval pořad Musicblok, moderoval pořad Před půlnocí či literární pořad U zavěšené knihy. Od roku 2023 je šéfredaktorem časopisu Qartal, který vydává Galerie Hlavního města Prahy. Studia Katolické teologické fakulty UK v oboru teologie dokončil prací o současné české literatuře a fundamentální teologii. Studia aplikované etiky dokončil prací na téma etiky dialogu v díle nizozemského autora Michela Fabera. Je držitelem ceny Josefa Dobrovského. Na KTF UK obhájil rigorózní práci na téma digitální strukturální proměny veřejnosti. Moderátor: Ondřej Hrách Debata se uskutečnila 17. června 2024 v Kampusu Hybernská v rámci cyklu AI horizonty. AI horizonty pořádá AI dětem, TAH a Didaktikon. Nahrávka byla pořízena se souhlasem pořadatelů.

AI a propaganda
S30:E03

AI a propaganda

Plošná reklama v politických kampaních a propagandě je old school. Online prostor prochází rychlou proměnou a nabízí neustále nové možnosti manipulace lidí. Jakou roli v celé mašinérii hraje AI? Jaký mají vliv doporučovací systémy? Co přináší generativní umělá inteligence? Je vůbec možné se účinně bránit — ať už systémově nebo jako jednotlivci?​ V dalším pořadu cyklu AI horizinty s názvem AI a propaganda se setkáte s hosty Josefem Holým a Veronikou Batelkovou, moderuje Ondřej Hrách. <a href="">Josef Holý →</a> Spoluautor podcastu Kanárci v síti. Technolog s vášní pro vše lidské a stejně hlubokou nedůvěrou k technoutopismu. Pracoval ve firmách jako je Sun Microsystems, MSD, Avast nebo Semantic Visions. Přes téma rizik umělé inteligence se v posledních letech dostal k širšímu tématu digitálních manipulací, výpočetní propagandy a dezinformací, o kterých spoluvytváří český podcast Kanárci v Síti a přednáší na FIT ČVUT předmět “Hacking mysli”. <a href="">Veronika Batelková →</a> Veronika Batelková je lektorkou mediální a informační gramotnosti. Lektoruje od roku 2018 a nejvíce se zaměřuje na učitele, knihovníky a další vzdělavatele, zároveň má letité zkušenosti s žáky a studenty. Vede organizaci Zvol si info bojující proti dezinformacím, pořádá mezinárodní školicí projekty pro pracovníky s mládeží a podílí se na výuce několika univerzitních kurzů na Masarykově univerzitě, kde úspěšně absolvovala studium žurnalistiky, politologie a informačních věd se zaměřením na technologie ve vzdělávání. AI horizonty je cyklus debat s odborníky z různých oblastí, kteří nasvítí téma umělé inteligence z dvanácti perspektiv. AI horizonty pořádá AI dětem, TAH a Didaktikon. Záznam pořadu byl pořízen v Kampusu Hybernská dne 28.05. 2024 se souhlasem pořadatelů.

AI a právo
S30:E02

AI a právo

Oblast práva reaguje na společenské změny se zpožděním. Jak by se měla proměňovat s příchodem neustále se zlepšujících inteligentních systémů tak, aby společnost prosperovala? Jakým směrem by se mělo posunout licenční právo ve vztahu ke společnosti, zaměstnanosti, distribuci bohatství, ochraně duševního vlastnictví? Jaká jsou pro a proti regulace umělé inteligence (AI aktu) a jak k tomu přistupují země mimo EU? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte se ve druhém dílu cyklu debat AI horizonty s názvem AI a právo. Moderátor: Pavel Kroupa Hosté: Jan Zibner (Artiffine) David Černý (AV ČR, Centrum Karla Čapka) Alžběta Krausová (Respectful AI) Pořadatelé: ⁠AI dětem⁠ ⁠TAH⁠ ⁠Didaktikon⁠ Záznam besedy byl pořízen 11. dubna 2024 v HYB4CITY v Kampusu Hybernská.

AI a kreativita
S30:E01

AI a kreativita

Do roku 2020 byla kreativita výhradní doménou živých tvorů. Jak naložíme s tím, že nás generativní AI v mnohém předčí? Má ještě smysl být kreativní? Jak se proměňuje definice kreativity v novém světě?​ Hostky: Katarína Kalivodová (SPKV), Barbora Škaloudová (Kunsthalle), Lenka Hámošová (digitall artist)​ AI a kreativita je jedna z deseti chystaných debat s odborníky z cyklu AI horizonty, kterou spolupořádá AI dětem a popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy Didaktikon. Záznam debaty naleznete též na YouTubu kanálu AI dětem →